Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viteál

20. 7. 2012

 

b781dcc938_77737664_o2.jpg

 

Viteál, zvaný též anglicky Horcrux, se poprvé objevil v druhé knize Harry Potter a Tajemná komnata, ačkoli pojem viteál byl popsán až v knize šesté, Harry Potter a Princ dvojí krve. Jde o předmět, do kterého černokněžník schová část své duše, aby se stal nesmrtelným. Dokud je tato část vázána na světě, nemůže svět opustit celá duše, čímž se čaroděj stává nesmrtelným. Dokud viteál není zlikvidován, nelze tedy plně usmrtit ani jeho původce.

Jako viteál lze použít zřejmě cokoli, stvořit ho ale lze jen při opovrženíhodném činu, jakým je vražda. Při ní lze roztrhnout svou duši ve dví. Voldemort roztrhnul postupně svou duši na 7 dílů, jeden díl byl on sám, ostatních 6 dílů použil na viteály: svůj deník (při smrti Ufňukané Uršuly), prsten svého dědečka Gaunta (při smrti svého strýce), medailonek Salazara Zmijozela, diadém Roweny z Havraspáru, pohár Helgy z Mrzimoru (při smrti Hepziby Smithové), svého hada Naginiho.

Pokud je kouzelníkovo tělo zničeno, může si za pomoci černé magie vytvořit tělo nové. Voldemort k tomu použil ve čtvrté knize Harry Potter a Ohnivý pohár maso služebníka (darované dobrovolně), kost otce (darované nevědomky) a krev nepřítele (získané násilím - šlo o krev Harryho Pottera). Než si ovšem černokněžník takové tělo opatří, žije jen jakýmsi položivotem a je menší než nejmenší z duchů. Lord Voldemort se právě do tohoto stavu dostal, když použil smrtící kletbu Avada kedavra na Harryho. Kletba se obrátila proti němu a Voldemort zemřel. Část jeho duše se ale přenesla na Harryho a Harry se tak nechtěně stal sedmým viteálem, což Voldemort nevěděl.