Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viteály

 Viteál je magický předmět vytvořený černou magií. Jde o předmět, do kterého černokněžník schová část své duše, aby se stal nesmrtelným. Dokud je tato část vázána na světě, nemůže svět opustit celá duše, čímž se čaroděj stává nesmrtelným. Dokud viteál není zlikvidován, nelze tedy plně usmrtit ani jejího původce. Pokud je kouzelníkovo tělo zničeno, může si za pomoci černé magie vytvořit tělo nové.

Viteály které vytvořil ten jehož jméne nemsíme vyslovit.

46876d9c10_26190215_o2.jpg

1. Deník od Toma Raddla (Voldemortovo předchozí jméno) v originále : Tom Marvolo Riddle. nějakou dobu ho vlastnil Lucius Malfoy spolu s dalšími Voldemortovými věcmi. Lucius podstrčil deník Ginny Weasleyové v učebnicí převtělování, když nakupovala v knihkupectví Krucánky a kaňouryna Příčné ulici. Ginny nevědomky odvezla deník do Bradavic. Duše Toma Raddla ji očarovala k otevření tajemné komnaty v bradavickém hradu. Po mnohých peripetiích byl tento viteál zničen Harrym Potterem, který jej proklál zubembaziliška.

2. Prsten Rojvola Gaunta byl nalezen Albusem Brumbálem v Gauntově chatě. Brumbál jej následně zničil mečem Godrika Nebelvíra, ale kletba, jež na něj byla uložena Voldemortem, mu způsobila záhadné zranění pravé ruky s trvalými následky (v sedmém díle je ve vzpomínce Severuse Snapea řečeno, že mu zbýval rok života).

3.Zmijozelův medailonek nosila nějakou dobu Meropa, Voldemortova matka, pak jej získala Hepziba Smithová, od níž jej ukradl Voldemort. Následně z něj učinil viteál a uložil jej v mořské jeskyni s důmyslnými magickými překážkami. Kviteálu v jeskyni se Harry ani Brumbál nedostali. Výsledkem cesty Harryho a Brumbála bylo pouze získání falešného medailonu, který obsahoval záhadný dopis podepsaný iniciálami R. A. B.. Později Harry zjistil, že pod zkratkou R.A.B. se skrývá mladší bratr Siriuse Blacka, Regulus Arcturus Black. Medailon byl uschován na Grimmauldově náměstí 12, odkud ho ukradl Mundungus Fletcher a později ho odevzdal Dolores Umbridgeové. Od ní medailon pomocí lsti Harry, Hermiona a Ron získali. Harry otevřel medailon pomocí hadí řeči a Ron ho mečem Godrika Nebelvíra zničil.

4.Pohár Helgy z Mrzimoru - patřil Hepzibě Smithové, než jí Voldemort zabil. Pohár měla hlídat Bellatrix Lestrangeová, která ho uložila v rodinném sejfu v Gringottově bance. Harry, Ron a Hermiona pohár z banky ukradli. Hermiona ho zničila v sedmém díle v tajemné komnatě v Bradavicích zubem z lebky baziliška krátce předtím, než v Bradavicích začala bitva.

5.Korunka Roweny z Havraspáru - byla Roweně ukradena její dcerou, Helenou z Havraspáru, později známou jako Šedá dáma, duch Havraspáru. Schovala korunku v albánském lese do dutiny stromu. Později Šedá dáma řekla Tomu Raddlovi, kam korunku schovala. Raddle odcestoval do Albánie a udělal z čelenky viteál. Když se Voldemort u Brumbála ucházel o místo učitele Obrany proti černé magii schoval korunku do Komnaty nejvyšší potřeby. (Když Harry v šestém díle schovával učebnici lektvarů prince dvojí krve v Komnatě nejvyšší potřeby označil si místo, kam knihu založil bystou, které nasadil tuto korunku, aniž věděl, co to je.) Zničen byl omylem Vincentem Crabbem při bitvě o Bradavice kletbou Zložár, při které sám zahynul.

6.

Harry Potter - stal se viteálem, když mu byl 1 rok a lord Voldemort na něj seslal kletbu Avada kedavra, jež se nakonec obrátila proti němu. Tento viteál však nebyl zamýšlený a vznikl jen náhodou. Ani sám Pán zla neměl tušení, že v Harrym dlí část jeho vlastní duše. Viteál v Harrym byl zničen během bitvy o Bradavice v sedmé knize, když Voldemort použije na Harryho kletbu Avada Kedavra. To, že byl Harry viteál, mu umožňovalo nahlížení do mysli Lorda Voldemorta.

7.Nagini - domácí mazlíček lorda Voldemorta. Viteál se z něj stal při vraždě Franka Bryce v 1. kapitole knihy Harry Potter a Ohnivý pohár. Naginiho zabil 

Neville Longbottom mečem Godrika Nebelvíra, který vytáhl z Moudrého klobouku.

Voldemort nevěděl, že udělal z Harryho viteál, a tak jich bylo 7 a ne 6, jak se domníval.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

divné

(panwalter, 12. 3. 2013 19:35)

Harry Potter a viteál proč mu nenahlížel do duše už dříve