Jdi na obsah Jdi na menu
 


Horácio Křiklan

19. 7. 2012

7f0b5cc3cb_40357335_o2.jpg

Horácio Křiklan (v originále Horace Slughorn) se v sérii objeví až v šestém díle. Býval učitelem lektvarů a ředitelem zmijozelské koleje v Bradavicích. Na tato místa pak postupně nastoupil znovu.
Na místo profesora lektvarů nastoupil na žádost Albuse Brumbála. Hlavní zásluhu na přesvědčení Křiklana má Harry Potter, kterému se nevědomky povedlo Křiklanovi připomenout dřívější oblíbené a slavné studenty, s nimiž Křiklan stále komunikoval do doby, než se ho smrtijedi pokusili přemluvit, aby rozšířil jejich řady. Jmenováním Křiklana do funkce profesora lektvarů Brumbál sledoval zřejmě mnohé záměry. Mimo jiné také doufal, že od Křiklana získá vzpomínku, která se týká lorda Voldemorta.
Tuto vzpomínku se Harrymu podaří získat za pomoci lektvaru felix felicis a Hagrida. Hagridovi zemře pavouk Aragog. Tento pavouk patřil mezi akromantule, jejichž jed je velmi cenný, což Křiklana naláká na pavoukův pohřeb, kde mrtvého spolu s Hagridem zapijí. Poté, co mu Harry řekne, že jeho matka, jedna z jeho nejoblíbenějších žáků, obětovala život za svého jediného syna, i když nemusela zemřít, opilý daruje Harrymu vzpomínku, ve které říká Raddleovi o viteálech a že není bezpečné, ale ne nemožné dělit duši na více částí. Brumbál se jen potřeboval ujistit, jestli se Raddle dozvěděl od Křiklana o možnosti stvoření více viteálů.
Křiklan také Raddlea upozornil, že je rozhodně lepší zemřít než zůstat na světě s pomocí takového viteálu. Tom se zeptal: "Jak se dá rozdělit duše?" Horácio mu odpověděl téměř otcovsky: "Měl bys chápat, že duše má zůstat nedotčená a celistvá. Její rozdělení je zločinem, je to proti přirozenému běhu světa." Řekne mu také, že k rozdělení duše dojde při činu nejhrubšího násilí a největšího zla - vraždou, která kouzelníkovi roztrhne duši. Tuto odtrženou část lze zaklínadlem vtělit do již existujícího jsoucna. Tím vznikne viteál. To ovšem Raddlea tolik nezajímá, protože tohle už ví, zajímá se spíše o možnost mít sedm viteálů, protože sedmička je magické číslo a jen jeden viteál by mu nemusel stačit.
Křiklan zřejmě této konverzace později litoval, protože si uvědomoval, co způsobilo Voldemortovu pozdější povahu a hrůzy, které napáchal.
V sedmém díle se Křiklan účastní závěrečné bitvy o Bradavice. Nejdříve se nechá evakuovat z Bradavic spolu se studenty, ale pak nejen, že se vrátí, ale dokonce bojuje se samotným Voldemortem.
V knize je Křiklan popisován jako velmi tlustý muž, v sametové vestě milující nade všechno své pohodlí. Je také dosti samolibý.
 

Křikův klub
Křikův klub je název skupiny oblíbených studentů Horacia Křiklana. Křiklan se většinou snaží získat přízeň studentů z vlivných rodin a studentů, kteří ho zaujmou svými vlastnostmi nebo kouzelnickými schopnostmi. Později toho využívá k různým výhodám, dostává od nich dárky, získává od nich protekční zboží či služby. Konexe využívá také k tomu, aby členům svého klubu získal zaměstnání nebo protekci u starých členů. Během školního roku pořádá Křiklan různé večírky a večeře pro členy. Odmítá studenty příbuzné se smrtijedy. Podle Molly Weasleyové je ministerstvo plné lidí, které tam dostal Křiklan. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář