Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lenka Laskorádová

19. 7. 2012

ll.jpg

Lenka Láskorádová (*1981) (anglicky Luna Lovegood) je fiktivní postava z románů Harry Potter britské spisovatelky J. K. Rowlingové, studentka bradavické koleje Havraspáru a chodí do stejného ročníku jako Ginny Weasleyová, to jest o rok níž než Harry Potter. Mezi spolužáky není moc oblíbená a na většinu lidí působí podivínsky, proto jí většina studentů přezdívá "Lenka Střelenka". Její otec Xenofilius Láskorád je redaktorem časopisu Jinotaj a její matka zemřela při experimentování s kouzly. Její smrt Lenka viděla, a proto vidí testrály.
Lenka má velké modré oči, dlouhé, vlnité blonďaté vlasy, nosí svérázné strakaté oblečení a vlastnoručně vyrobené ozdůbky - od velikých náušnic připomínajících ředkvičky až po náhrdelníky vyrobené ze zátek od máslového ležáku.
Lenka je velice upřímná a je to věrná kamarádka. Jejími prakticky jedinými přáteli jsou Neville Longbottom, Harry Potter a Ginny Weasleyová.


V knihách
První zmínka o Lence a jejím otci je v knize Ohnivý pohár, kdy pan Weasley zmiňuje, že Lovegoodovi už odcestovali (ve čtvrtém díle ještě nebylo přeloženo příjmení) na mistrovství světa

Harry Potter a Fénixův řád
Poprvé se objeví v Bradavickém expresu, když si k ní do kupé přisednou Harry, Ginny a Neville. Lenka je ve škole prakticky bez přátel kvůli svému vzhledu a myšlení, ale většinou jí nevadí, co si o ní ostatní myslí. Je si vědomá přezdívky "Střelenka", pod níž je ve škole všeobecně známá, ale vypadá to, že jí to nevadí. Ostatní spolužáci jí kradou a schovávají věci.
Harry se běhemt tohoto roku s Lenkou spřátelí, protože je jediným člověkem, který dokáže usměrnit jeho vztek a uklidní ho v případech, kdy to jeho ostatní přátelé nedokážou. Je spolu se svým otcem jednou z mála, co věří Harrymu a Brumbálovi, že se Voldemort vrátil. Spolu s Hermionou tak zařídí, aby s Harrym udělala rozhovor Rita Holoubková a ten byl zveřejněn v Jinotaji. Lenka se také stane členkou Brumbálovy armády a na konci knihy bojuje spolu s Harrym, Ronem, Hermionou, Ginny a Nevillem na odboru záhad. Když zůstane sama s Ronem a Ginny, je jediná nezraněná.
Harry Potter a princ dvojí krve
V šestém díle se opět poprvé objeví ve Spěšném vlaku do Bradavic. Když Harryho vybízejí nějaké studentky, aby si šel sednout k nim, že nemusí sedět s Lenkou a Nevillem, Harry řekne, že to jsou jeho přátelé. Lenka na to řekne, že lidé od něj očekávají, že bude mít úžasnější přátele než jsou oni dva a Harry řekne, že oni dva jsou úžasní.
Na Vánoce pozve Harry Lenku na večírek Horacia Křiklana. Lenka večírek obohatí svými teoriemi. Později také komentuje famfrpálový zápas mezi Nebelvírem a Mrzimorem, během kterého řekne pouze velmi málo o hře, mluví především o "důležitých věcech", jako třeba zajímavě vytvarovaných mracích. Některým studentům se ale její komentář líbil jako třeba Ronovi. Na konci knihy se jako jedna z mála členů Brumbálovy armády zúčastní bitvy o Bradavice.
Harry Potter a relikvie smrti
V sedmém díle Lenka spolu se svým otcem navštíví svatbu Billa a Fleur, během které okamžitě pozná Harryho, i když ten se skrývá pomocí mnoholičného lektvaru. Potom se vrátí do Bradavic, kde spolu s Ginny a Nevillem obnoví Brumbálovu armádu, která bojuje proti vládě Carrowových. Společně se vloupají do ředitelny Severuse Snapea, aby získali Nebelvírův meč, ale jsou chyceni a potrestáni. Trest byl ale jít do Zapovězeného lesa s Hagridem.
Během cesty domů před Vánocemi byla unesena smrtijedy z Bradavického expresu. Smrtijedi chtěli tak přinutit Xenofiliuse Láskoráda, aby přestal v Jinotaji zveřejňovat informace podporující Harryho. Když Harry, Ron a Hermiona navštíví dům Láskorádových, Xenofilius na ně zavolá smrtijedy, aby tak zachránil svou jedinou dceru. Trojice ale uteče. Později se s Lenkou setkají v domě Malfoyových. Tam je Lenka uvězněna spolu s panem Ollivanderem, Deanem Thomasem a Griphookem. Všichni jsou zachráněni domácím skřítkem Dobbym, který je přemístí do Lasturové vily, sám ale zemře.
Když se Harry vrátí do Bradavic, aby našel diadém Roweny z Havraspáru, Lenka mu pomůže se dostat do havraspárské společenské místnosti. Lenka omráčí Alektu Carrowovou, když jsou nalezeni. Pak také bojuje v závěrečné bitvě o Bradavice, kdy skvěle použije Patronovo zaklínadlo proti mozkomorům. Po Harryho předpokládané smrti bojuje spolu s Hermionou a Ginny proti Belatrix Lestrangeovou do té doby, než Belatrixina kletba skoro zasáhne Ginny a boje s Belatrix se chopí Molly Weasleyová, která ji zabije. Poté pomůže Harrymu odlákat pozornost, aby si mohl promluvit s Ronem a Hermionou.
 

Život po knihách
J. K. Rowling řekla, že Lenka zůstala i po škole individuální osobností, objevila mnoho nových druhů zvířat a stala se díky tomu slavná, ale byla přinucena uznat, že muchlorozí chropotalové opravdu neexistují. Vzala si vnuka Mloka Scamandera, autora knihy Fantastická zvířata a kde je najít, Rolfa, se kterým má dva syny Lorcana a Lysandera. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář